Organizacja spotkania biznesowego to duże przedsięwzięcie organizacyjne. Szczególnie dużą rolę odgrywa w sytuacji, kiedy zależy od niego zawarcie ważnego kontraktu lub pozyskanie nowego wspólnika. Ponadto taki event ma znaczenie dla wizerunku i prestiżu firmy, dlatego wszystko powinno być dopracowane z dbałością o najmniejszy szczegół. Pod uwagę trzeba wziąć dobre nagłośnienie z odpowiednio dopasowaną muzyką, zadbanie o klimatyczny wystrój i atmosferę, wynajęcie obsługi oraz oczywiście najważniejsze – smaczne jedzenie. Uważa się, że to ono łączy ludzi na wielu poziomach. Poczęstunek to często element bankietów, który w głównej mierze wpływa na zadowolenie zaproszonych gości. Trudno jest jednak przygotować odpowiednie warunki do szkolenia czy negocjacji w restauracji, dlatego organizatorzy decydują się na sale konferencyjne, w których dodatkowo wykupują usługę cateringu.
Jaki rodzaj poczęstunku wybrać na bankiet?
Spotkania biznesowe charakteryzują się ogólnie przyjętą formułą: najczęściej zaczynają się od części oficjalnej, merytorycznej, po której następuje poczęstunek i czas na bardziej nieformalne rozmowy. Charakter takiego eventu wyklucza więc znaną z rodzinnych imprez okolicznościowych formułę menu obiadowego. W tego typu wydarzeniach liczy się możliwość swobodnego przemieszczania się i nawiązywania kontaktów, dlatego najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie klasyczny szwedzki stół. To idealny wybór jako catering na bankiety, kongresy, szkolenia czy konferencje. W ten sposób każdy spróbuje potraw, na które ma ochotę w dogodnym dla niego momencie. Warto zadbać o zapewnienie łatwego dostępu do zastawy i strategicznie rozmieścić bufet. Standardem dla tego typu imprez jest tzw. finger food, czyli przekąski na jednego kęsa spożywane w trakcie rozmów prowadzonych na stojąco. Charakterystyczne jest również ograniczone użycie sztućców. Ponadto warto zadbać, aby catering był urozmaicony i uwzględniał potencjalne potrzeby uczestników. W obecnych czasach warto wziąć pod uwagę takie preferencje żywieniowe, jak weganizm, potrawy bez glutenu, cukru czy innych składników alergizujących.
Propozycje przekąsek oferowanych przez catering
Aby mieć pewność, że event biznesowy okaże się sukcesem, a jedzenie zadowoli podniebienie nawet najbardziej wymagających gości, najlepiej postawić na sprawdzoną firmę cateringową. Warto zapoznać się wcześniej z jej ofertą i galerią przygotowywanych posiłków, aby mieć pewność, że zachwycą również wyglądem. Do propozycji przekąsek, jakie może zawierać catering na spotkanie biznesowe, zalicza się m.in.
-mini kanapeczki,
-roladki z łososia,
-jajka faszerowane z serem i pieczarkami,
-wiosenne tymbaliki z awokado i surimi,
-guacamole w koszyczku z szynki,
-sałatka z krewetkami,
-carpaccio z buraków z kozim serem,
-pasztet z wątróbki z galaretką z wina,
-tartinki z pastą rybną,
-szparagi w szynce.
Oprócz tego wskazane jest zaproponowanie kilku dań na ciepło w przypadku większego głodu, takich jak pierś z kurczaka zapiekana pod pierzynką śmietanowo-migdałową, roladki z polędwicy, dewolaje, makaron ze szpinakiem w sosie beszamelowym czy cukinia faszerowana warzywami. Aby osłodzić gościom wspólnie spędzony czas, nie można zapomnieć o deserach. Na bufetowym stole musi znaleźć się miejsce na ciasta: miodownik z kremem karpatkowym czy brownie oraz inne słodkości, np. babeczki z owocami, fondaty czekoladowe, tort bezowy, panna cottę z musem czy tartę budyniową.
Jak zamówić catering firmowy?
Kwestię poczęstunku dla gości trzeba zaplanować równie skrupulatnie, jak organizację całego wydarzenia. Należy wybrać firmę cateringową i ustalić z nią wszystkie szczegóły. Warto podzielić się z nią oczekiwaniami i pokrótce przedstawić charakter eventu. Dodatkowo niezbędne będą takie informacje, jak liczba zaproszonych gości, maksymalny budżet oraz rodzaj posiłków. Najlepiej postawić na doświadczoną firmę potrafiącą dostosować ofertę do indywidualnych potrzeb i zaoferować zarówno proste, tradycyjne potrawy, jak i droższe, wyszukane dania tematyczne. Warto również zweryfikować jakość i świeżość używanych produktów oraz sprawdzić, czy w ofercie jest też obsługa uczestników. Ustalenie harmonogramu wydawania posiłków i sposobu ich ekspozycji będzie miało duże znaczenie dla sprawnego przebiegu wydarzenia i ogólnego zadowolenia gości.